Akıllı telefonunuz size mobil geçiş kontrolün avantajlı kapılarını açabilir mi?

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar hayatlarını telefonları aracılığıyla kontrol edebilir hale geldiler. Peki… Konu geçiş kontrole geldiği zaman akıllı telefonunuz daha fazlasını yapabilir mi?

Avrupa’daki büyük işletmelerden %94’ünün çalışanlarına cep telefonu sağlamasına rağmen, çalışanlar telefonları sadece arama yapmak, toplantı takvimlerini güncellemek için kullanmaktadır. Fakat kurumsal öncelikler ve bizim kişisel alışkanlıklarımız cep telefonu kullanımını videomuzda bahsettiği gibi geçiş yönetimi gibi farklı alanlara kaydırmaktadır.

Gelişen geçiş kontrol teknolojisi, sistem yöneticilerinin erişim yetkilerini cep telefonu aracılığıyla yönetmesine yardımcı olur. Ayrıca, uzaktayken de birine kapı açması için yetki verebilirler. Kullanıcılar ise geleneksel kart veya fob yerine akıllı telefonlarındaki sanal anahtarlarla kapıları açabilirler.

Akıllı telefon ile geçiş kontrol herkes için büyük avantaj sağlamaktadır

Mobil geçiş kontrolün 5 büyük avantajı

Sanal anahtarlar, RFID kart ve foblarda saklanan elektronik anahtarlarla aynı görevi görmektedir.  Cebinizde, çantanızda veya cüzdanınızda değil, akıllı telefonunuzda güvenli bir şekilde saklanabilirler.

Çalışmaya göre 2021 yılına kadar cep telefonlarına tahmini 44 milyon sanal anahtar indirilecektir [1] çünkü cep telefonunuz fiziksel, mekanik anahtarlar gibi eski sistemlerden daha verimli bir şekilde işyerinizin geçiş kontrol sistemini yönetme potansiyeline sahiptir.

1)      Mobil geçiş kontrol güvenlidir

Akıllı telefonunuzun içinde zaten biyometrik tanımlama da dahil olmak üzere çok faktörlü kimlik doğrulama vardır. Cihazlar veya belirli uygulamalar bünyesinde PIN, parmak izi güvenliği veya hatta face ID barındırmaktadır. Cep telefonunuzdaki sanal anahtar, cüzdanınızdaki RFID kartlardan daha güvenlidir. RFID kartınızın kaybolup kaybolmadığını farkedebilir misiniz? Düşürseniz haberiniz olur mu? Peki ya… Cep telefonunuz aniden yok olabilir mi? İmkansız. Fakat her gün binlerce insan RFID kartını düşürüp, kaybediyor. Cep telefonunuzu çaldırsanız bile yetki iptali sadece 1 sn sürmektedir. 

2)      Mobil geçiş kontrol kullanışlıdır

 Bu günlerde kimler tatile giderken taşınabilir kamera alıyor yanına? Çok az, çünkü cep telefonu zaten taşıdığımız şeylerden daha fazla faydalanmamızı sağlıyor. Güvenli sanal anahtarlarınızı telefonunuzda tutarsanız, artık bir fob, RFID kart veya herhangi bir sabit kimlik taşımazsınız. Telefonunuz ise zaten hep yanınızda.

3)      Mobil geçiş kontrol uyumludur

        Akıllı telefonlar bağlantı odaklı tasarlanmış cihazlardır ve buna mevcut RFID kilitlerini   açmak için kullanılan radyo teknolojisi de dahildir. Çoğu modern telefon zaten yerleşik Bluetooth ve NFC teknolojisine sahiptir. Telefon üreticileri yaygınlaşan kablosuz ve temassız teknolojinin de telefonlarda yer almasını sağlamaktadırlar.

4)      Mobil geçiş kontrol esnektir

       Sistem yöneticileri, RFID kartlarla imkansız olan işleri sanal anahtarlar sayesinde yapabilmektedirler. Akıllı telefon üzerinden herhangi bir yerden yetki verebilir, iptal edebilir veya değiştirebilirler.  Ve bu işlem sadece saniyeler sürer.

5)   Mobil geçiş kontrol verimlidir

RFID kart sizin ve işletmenizin zamanıza ve paranıza mal olur. Kayıp veya hasarlı kartlar değiştirilmelidir (daha fazla maliyet). Telefonla yönetilen mobil geçiş kontrolü ise bunların aksine zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

 Her uygulama için mobil geçiş kontrol mümkün

Bankacılık gibi güvenlik bilincine sahip endüstriler mobil teknolojileri hevesle benimsemişlerdir. Çünkü mobil geçiş sisteminin avantajları açıktır ve günden güne büyümektedir; daha güçlü ve daha güvenli hale gelmektedir.

Benzer şekilde, ASSA ABLOY ürünleriyle de kapıların kilidinin sanal anahtarla açılmasına duyulan ilginin arttığını görüyoruz. Bu işlevin yanı sıra, sistem yöneticileri de akıllı telefonlarında erişim haklarını yönetme esnekliğinin tadını çıkarmaktadır.

Böylece şirket çalışanları, Seos® sanal anahtarlarıyla Aperio® kablosuz kilitleri ile donatılmış kapıları açabilir. İşletme yöneticileri ve son kullanıcılar da sıfır güvenlik bilgisiyle geçiş kontrolü CLIQ® Go mobil uygulaması üzerinden sağlayabilirler.

Arkansas Devlet Üniversitesi’nin Meksika - Querétaro’daki yeni kampüsü gibi büyük kurumlar, mobil geçiş kontrole öncelik vermektedir. Öğrenciler ve personel kendi SMARTair® Openow™ uygulamasını kurar, doğrular ve sanal anahtarlarını erişim için kullanabilirler. Anahtar taşıma derdi geçmişte kaldı.

Bunlar sadece örneklerden birkaçıydı. Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.