Koronavirüs Tedbirleri

ASSA ABLOY Opening Solutions Türkiye olarak Koronavirüs'e karşı aldığımız tedbirlerle çalışanlarımızı ve müşterilerimizi önemsiyoruz.

Değerli Müşterimiz,

Koronavirüs (COVID-19) küresel salgınını yakından takip ediyor ve Dünya Sağlık Örgütü ve yerel yetkililer tarafından verilen en güncel tavsiyeleri hayata geçiriyoruz.

ASSA ABLOY Opening Solutions Türkiye olarak Koronavirüs tehlikesinin farkındayız ve müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve ortaklarımızın sağlık ve güvenliğine öncelik vermeye odaklanıyoruz. Bu nedenle, virüsün yayılma riskini azaltırken, işlerimizin de müşterilerimizi destekleyebilecek şekilde devam etmesini sağlayacak bir dizi önlem aldık.

Uluslararası seyahat yasağı

ASSA ABLOY Group seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırmış ve bugünden itibaren tüm uluslararası iş seyahatlerini yasaklamıştır. Seyahat kısıtlamaları 31 Mart'a kadar geçerli olacak ve daha sonra yeniden değerlendirilecektir.

ASSA ABLOY çalışanlarının, müşterilerinin ve ortaklarının sağlık ve güvenliğinin korunmasına yardımcı olmak için yüksek risk grubundaki bölgelere yapılan tüm seyahatleri durdurduk. Eğer çalışanlarımızdan biri bu risk grubu ülkelerinden birine gitmiş, bunlardan dönmüş veya seyahatlerinde bu ülkelerin birinden transit geçiş yapmış ise, Korona virüs semptomları göstersin ya da göstermesin, 14 gün boyunca tesislerimizden, müşterilerimizden ve ortaklarımızdan uzak duracaktır. Ayrıca çalışanlarımızdan iş açısından yalnızca kritik seyahatleri gerçekleştirmelerini ve yüz yüze toplantılar yerine uzaktan görüşmeye imkan veren sanal toplantılar yapmalarını talep ettik.

Çalışanlarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yönelik riskleri değerlendirmek amacıyla, ASSA ABLOY'un düzenlediği veya ev sahipliği yaptığı tüm etkinlikleri, yerel sağlık makamlarının talimatlarına uygun olarak zaman ve mekan açısından inceleyeceğiz. Müşterilerimizi müteakip gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Virüs enfeksiyonunu önleyici tavsiyeler

Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri doğrultusunda, çalışanlarımıza virüsün yayılmasına karşı kendilerini nasıl koruyacakları hakkında bilgi verdik; aşağıda kısaca özetlediğimiz bu tavsiyelere sizin de uymanızı öneriyoruz:

 • Ellerinizi su ve sabunla sık sık yıkayın veya alkolle ovarak sterilize edin, ellerinizle yüzünüze dokunmaktan kaçının.
 • Selamlaşırken tokalaşmayın.
 • Kalabalık yerlerden, bilhassa dar ve kapalı mekanlardaki kalabalıklardan kaçının.
 • Sosyal mesafe kurallarına uyun ve diğer insanlara iki metreden daha fazla yaklaşmayın.
 • Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizin iç kısmı ile kapatın. Daha sonra suyla ellerinizi yıkayın (veya alkol bazlı dezenfektan kullanın).
 • Mümkün olan her durumda toplantıları sanal yapın.
 • Temizleme sıklığını artırın ve önceliği kapı/pencere kollarına, ışık açma/kapama düğmelerine, asansör düğmelerine ve çalışanlarla ziyaretçiler tarafından sık temas edilen diğer yerlere verin.
 • Mümkün olan her durumda toplantılarınızı sanal ortamda yapın.

Hasta veya risk altında iseniz evde kalın

Çalışanlarımıza, aşağıdaki durumlarda evde kalmaları gerektiği konusunda kesin talimat verdik:

 • Enfekte iseler veya enfekte olma riski varsa. Tavsiye almak için yerel sağlık yetkililerini arayın ve doğrudan amirlerinizi bilgilendirin.
 • Soğuk algınlığı, ateş, öksürük veya solunum güçlüğü gibi semptomları hafif bile olsa tecrübe ediyorlarsa.
 • Bir aile üyesinde soğuk algınlığı, ateş, öksürük veya solunum güçlüğü gibi semptomlar görüldüyse.
 • Belirlenmiş yüksek risk gruplarından birine giriyorsa veya aile üyelerinden biri risk gruplarından birine giriyorsa. İşiniz evden yapılabiliyorsa ve gerekli ekipmana (dizüstü bilgisayar vb.) sahipseniz, amirinizden izin alarak evden çalışabilirsiniz.

Çalışma ortamı

Çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini korumak için çalışma ortamımızda büyük değişiklikler yaptık, ayrıca evden çalışma konusunda da yerel makamlar tarafından belirlenen kurallara uymaya devam ediyoruz. Üretim tesislerimizde operasyonlarımıza güvenli bir şekilde devam edebilmek amacıyla bir dizi önlem aldık. Bu kapsamda; tesislerimizde sosyal mesafe prosedürlerini uygulamaya soktuk, bazı durumlarda tesislerimizde çalışan sayısını sınırlamak için üretimi gece gündüz vardiyalarına böldük. Eller, aletler/makineler ve yüzeyler için daha sıkı temizlik protokolleri getirdik ve siparişlerde aksamaya mahal vermemek için bir takım kadro düzenlemeleri yaptık.

İş sürekliliği

Tüm ASSA ABLOY tesisleri, yerel sağlık makamlarının COVID-19'un yayılmasını sınırlayan talimalarına uymakta ve eylemlerine rıza göstermektedir. Tüm ofislerimiz, bulundukları bölgenin karantina altına alınması durumunda, uzaktan çalışma ile işleri sürdürme kabiliyetine sahiptir.

Müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin virüs salgını nedeniyle kesintiye uğraması riskine karşı, yerel tesislerimizin ve üçüncü taraf ortaklarımızın iş sürekliliği ve hazırlık planlarını sürekli olarak gözden geçiriyoruz.

Durum değiştikçe size bilgi vermeye devam edeceğimizi belirtir, anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

Neil Vann

Genel Müdür Yardımcısı ve ASSA ABLOY Opening Solutions Avrupa-Ortadoğu-Afrika (EMEA) Bölüm Yöneticisi